Hem

Introflygning

Introduktionsflygning med Östersunds flygklubb


Vill du veta lite mer om hur det är att vara pilot är du välkommen till oss ute på Optands flygfält för en introduktionsflygning. Under mötet med en av våra duktiga piloter får du veta mer om hur det är att vara pilot. Vad som krävs om du vill ta flygcertifikat och hur det går till. Sedan går vi ut och bekantar oss med ett av flygklubbens flygplan innan vi startar upp motorn och lyfter. Vi tar en sväng runt Östersund och medan piloten hela tiden förklarar vad som händer får du även prova på att styra maskinen själv. Passa på att ställa alla frågor du har men framförallt – njut av upplevelsen! När vi landat tar vi en kopp kaffe och tar resten av alla frågor som du glömde att ställa i luften. Introduktionsflygningen är inte en kommersiell flygning utförd av ett flygbolag utan den genomförs med föreningens egna flygplan och piloter enligt regelverket för privatflygning. Vi gör inte introduktionsflygningar för att tjäna pengar utan för att sprida den glädje och upplevelse som privatflygning erbjuder. Flygningen pågår i ca 30 min och kostnaden är 600 kr per person. Vill ni flyga längre går det att anpassa efter önskemål och om du vill ta en provlektion med en lärare så löser vi det.

Boka genom att höra av er via mejl till:

Betalning sker via swish efter avslutad flygtur.

Avbokning eller ombokning kan göras upp till två dagar före flygningen. Skulle vädret bli dåligt blir ni kontaktad av piloten för ombokning till annan tid.

 

 

 

Lägg till kommentar

Säkerhetskod
Uppdatera